FENOMEDYA İADE KOŞULLARI ( GERİ ÖDEME POLİTİKASI)

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'unda yer aldığı üzere orjinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünler ile tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir oyun, yazılım, teslimatı dijital ortamda yapılan ürünler ve programların iadesi kabul edilmemektedir. Bunun dışındaki iade talepleriniz için, sipariş ettiğiniz ürünü teslim aldıktan sonra herhangi bir nedenden dolayı iade etmek istediğinizde bilmeniz gerekenler şu şekildedir

fenomedya.com aşağıda belirtilen sebepler dışında geri ödeme yapmamaktadır:

1- Siparişin tamamlanmaması (72 Saat İçinde)

2- Siparişin eksik gönderilmesi

3- Siparişin hatalı gönderilmesi

Yukarıda belirtilen üç durumda farklı bir sebeple talep edilen geri ödemeler kabul edilmemektedir. Eksik gönderimler, hatalı gönderimler, tamamlanmayan siparişler hesaplanarak tekrardan gönderilmektedir.  

Fenomedya.com üzerinden verdiğiniz siparişlerde sadece kendinize yasal olarak ait olan ödeme yöntemleri ile ödeme yapınız. Sitemize yapılan ödemelerden site yönetimi suç kabul etmemekle beraber çalıntı kart gibi yollar ile sipariş geçen kişilerin siparişleri iptal olacaktır. Ayrıyeten fenomedya.com yönetimi, kişiden şikayetçi olma hakkını elinde tutmaktadır.

Sosyal medya mecraları tarafından yapılan güncellemeler nedeni ile yaşanan gecikmelerden/kopmalardan sitemiz sorumlu değildir. Güncellemelerin ne zaman hangi koşullarda yapılacağı hakkında kimsenin bilgisi olmadığından fenomedya.com bu konuda mesuliyet kabul etmemektedir. Güncelleme sonrası servislerin devam edeceğinden site yönetimi sipariş bekletme ve iade etme hakkını elinde tutmaktadır. Sipariş bekletme süresi tamamen site yönetimine ait olup müşteri bunu kabul ederek siparişini vermiş olur.

Sipariş kısmında doldurduğunuz formda eksik ve hatalı bilgi neticesinde hizmet sağlanamaz. Hesabınız ile ilgili bölümü dikkatli doldurmanız gerekir. Aksi takdirde siparişiniz iptal edilip ücret iadesi yapılmayacaktır.

Siparişleri işleme alınan müşterilerimizin iade talepleri kabul edilmeyecektir. Sipariş vermeye tam karar verdiğiniz zamanda sipariş veriniz.  

fenomedya.com üzerinden verdiğiniz siparişler esnasında hesabınızın herkese açık olduğundan emin olun. Kapalı hesaplara aktarım yapılmamakta olup siparişiniz iptal edilip ücret iadesi yapılmayacaktır. Geri iade asla yapılmamaktadır.

Yönetim tarafından olumlu yorum almayan siparişleri fenomedya.com yöneticilerinin iptal etme hakkı vardır. +18 ve yasaklı paylaşım içeren hesaplara gönderilecek olan siparişler iptal edilip ücret iadesi yapılmayacaktır.

Farklı mecralarda sitemizi karalayan kişilerin siparişleri iptal edilecektir. Ayrıca site yönetimi tarafından alınan ücret geri iade edilmeyecektir. Bu maddeye mütakip site yönetimi bu hakkını daima korumaktadır. Müşterilerimiz bu maddeyi kabul ederek sipariş geçmektedir.

Geri iade politikasında bulunan maddeler, müşteriye bildirmeksiniz değiştirilebilir, eklenebilir ve silinebilir. Site üzerinden sipariş geçen müşterilerimiz bu maddeleri sorgusuz sualsiz kabul etmiş sayılmaktadır.

Oluşturmuş olduğunuz siparişler tamamlanmadan müşterinin farklı bir firma ve/veya site üzerinden aynı hizmeti satın almasında doğacak olan bütün sorumluluk müşteriye aittir.

fenomedya.com ’a yapılan ödemelerde herhangibi bir hukuki ve/veya ödeme sağlayıcısından gelen red, talep olduğu takdirde fenomedya.com siparişinizi iptal etme hakkına sahiptir.

Kullanıcılar(Müşteriler) fenomedya.com ’a vermiş oldukları bilgilerin doğru ve güncel olduğunu doğrulamak ile mükelleftir. Bu sebepten dolayı ortaya çıkan sorun, problemlerden fenomedya.com sorumlu tutulamaz ve iade/geri ödeme yapılamaz. 

TELAFİ (GARANTİ) SİSTEM İŞLEYİŞİ AÇIKLAMASI

Paket detaylarında bahsedilen telafi işleyişi aldığınız son miktar + mevcut olan miktarın toplamına tamamlamak ile sorumludur.

Örnek olarak;
Sitemizden 1000 takipçi siparişi verdiniz. Sipariş verdiğiniz anda hesabınızda 250 takipçiniz var diyelim. Sistem toplam rakamı 1250 olarak kayıt eder. 1250 sizin hedef takipçi sayınızdır. Eğer takipçi sayınız ilerleyen zamanda 1250 hedef altına en az %10 düşerse paket detayında yer alan gün kadar her 24 saatde 1 kere telafi isteme hakkınız vardır.

Hangi durumlar telafi yapılamaz;
Gizli hesaplara ve kullanıcı adı değiştirilen hesaplara (eski kullanıcı adınıza dönerseniz telafi edilir)

Başka takipçiler alarak hesabınız kayıt edilen hedef sayısının altına düşmezse telafi işlemi yapılamaz.

Örnek olarak;
Sitemizden 1000 takipçi siparişi verdiniz. Sipariş verdiğiniz anda 250 takipçiz var diyelim. Sistem toplam rakamı 1250 olarak kayıt eder. 1250 sizin hedef takipçi sayınızdır. Daha sonra başka bir yerden veya organik olarak hesabınıza 1000 takipçi daha geldi diyelim. Toplam 2250 takipçi yapar. Sonraki süreçte takipçi sayınız 1750 düştü diyelim. Bu durumda telafi sistemi işlemez. Çünkü hedef olan 1250 takipçi sayısı üstündedir hesap.

Telafi işlemleri eğer 24 saat süresi dolmuş ise ve yukarıda yazan telafi şartlarını karşılıyorsa 23:00 saatleri civarında sağlanmaktadır.